image
image
image
image

ContOS a podpora čárového kódu

ContOS podporuje využívání čárových kódů k identifikaci a zpracování dokumentů, dokladů a zboží. Dokumenty je možno označovat jak klasickými čárovými kódy (CODE 128, EAN apod.), tak 2D kódy (QR Code).

Kde všude se používá a k čemu ho lze využít?

Čárový kód je standardně zobrazován na všech dokladech jako jsou smlouvy nebo daňové doklady, dodatky, vyúčtování a další. Ve výchozím stavu je umístěn zpravidla v levém horním rohu, je však možno jeho umístění libovolně měnit v návrháři tiskových sestav.

Smlouvy, doklady

Čárový kód na dokladech a smlouvách pomáhá k jejich rychlému dohledání, když např. klient přijde se zástavní smlouvou. Stačí poté kód sejmout čtečkou a příslušná smlouva se ihned zobrazí na displeji.

Obr. 1 - Zástavní smlouva s čárovým kódem (1) a s QR kódem pro platbu (2).

Obr. 1 - Zástavní smlouva s čárovým kódem (1) a s QR kódem pro platbu (2).

Obr. 2 - Záhlaví faktury s čárovým kódem, obsahujícím číslo daňového dokladu.

Obr. 2 - Záhlaví faktury s čárovým kódem, obsahujícím číslo daňového dokladu.

Identifikace zboží

Pro účely označování zboží, zpravidla samolepícími štítky, lze využít zrychlený režim přímo na seznamu smluv nebo na jejich položkách. Pokud na konkrétní položce, skladové kartě nebo smlouvě stisknete klávesovou zkratku ALT+P, na předvolenou tiskárnu se vytiskne předvolený čárový kód, který reprezentuje identifikátor zboží nebo dokladu – zpravidla jejich číslo, tak jak jej znáte z aplikace.

Jako podklad pro čárový kód lze mít buď vlastní identifikátor (číslo zboží) anebo identifikátor, který je již na zboží od výrobce (ISBN, EAN, sériové číslo apod.). Čárový kód může být také součástí cenovky.

Pro vygenerování souvislé řady štítků s čárovým kódem slouží Generátor čárového kódu.

Obr. 3 - Čárový kód na cenovkách.

Obr. 3 - Čárový kód na cenovkách.

Čárový kód zboží je pak možno využít při prodeji zboží (prodej, vkládání produktu do prodejky), při vyhledávání informací o zboží, při naskladňování zboží nebo při sepisování komisí, výkupů nebo třeba při focení zboží pomocí Automatického focení zboží.

QR kód pro platby

Doklady, které může zákazník uhradit převodem z účtu, což jsou například daňové doklady, proforma faktury nebo třeba i zástavní smlouvy, jsou vybaveny QR kódem, který obsahuje údaje pro tzv. QR platbu. Pokud takový kód sejme zákazník svým chytrým telefonem, umožní mu to danou částku pohodlně zaplatit prostřednictvím svého elektronického bankovnictví, aniž by musel opisovat další údaje k platbě. QR platby běžně podporuje většina tuzemských bank.

Obr. 4 - Kód pro QR platbu na daňovém dokladu.

Obr. 4 - Kód pro QR platbu na daňovém dokladu.

Chci se dozvědět další podrobnosti, kam pokračovat dál?

Jak vybrat vhodnou tiskárnu čárového kódu se dozvíte v části Tiskárny.

Snímače otestované a vhodné pro provoz v ContOSu naleznete v části Snímače čárového kódu .

Nastavení ContOSu tak, abyste využili všechny jeho možnosti s čárovým kódem, naleznete v samostatném článku Nastavení čárového kódu .