Export dat na Zboží.cz

Zboží.cz patří mezi přední české porovnávače cen. Navíc nabízí vlastní PPC systém pro reklamu produktů, který zaručuje, že vaše zboží upoutá pozornost právě těch zákazníků, kteří hledají podobné produkty.

Zde najdete veškeré potřebné informace o tom, jak svůj e-shop propojit se Zbožím.cz a jak správně nastavit XML feed.

Registrace

Pro registraci na Zboží.cz je nutné nejprve založit účet na Seznamu (https://napoveda.seznam.cz/cz/login/jak-zalozit-ucet/). Poté je možnost přihlásit se do Klientské zóny Seznamu (https://klient.seznam.cz).

V levém menu klikněte na nabídku Registrace a vyberte možnost "Registrovat na Zboží.cz". V krátkém průvodci vyberete svou firmu, pak také váš Seznam účet, vyplníte údaje o e-shopu včetně URL adresy XML feedu a nabijete kredit do peněženky, který je nutný pro spuštění kampaní. 


Nastavení v ContOSu

U každé skladové karty existuje možnost nastavit, zda se jedná o bazarové zboží a také, v jakém stavu toto zboží je. Zboží.cz rozlišuje tyto stavy bazarového zboží:


open_box (rozbalené) – zboží rozbalené za účelem předvádění či focení pro e-shop nebo vrácené jinými zákazníky. Žádné nebo jen drobné stopy používání. Kompletní příslušenství. Nemusí mít originální obal. Zákonná záruka minimálně 24 měsíců.

used (použité) – zboží se stopami používání. Plně funkční. Obsah balení nemusí být kompletní, obsahuje ale příslušenství nutné k provozu. Může mít poškozený nebo neoriginální obal. Obrázek by měl zobrazovat reálný stav, neměl by být ilustrační. Zákonná záruka minimálně 12 měsíců.

refurbished (repasované) – odborně opravené nebo renovované zboží. Může mít stopy používání, je ale plně funkční. Obrázek by měl zobrazovat reálný stav, neměl by být ilustrační. Zákonná záruka minimálně 12 měsíců.


Bazarové zboží tedy označíme tak, že nastavíme příslušnou hodnotu vlastnosti "Stav bazarového zboží":


Takto označené zboží je pak generováno do XML feedu pro Zboží.cz jako bazarové. Podle vybraného stavu je automaticky nastavena délka zákonné záruky a pokud není vyplněna vlastnost "Popis stavu bazarového zboží", pak je také automaticky doplněna podle toho, jaký stav je zvolen.


Napojení vlastnosti ke skladové kartě

Aby byly vlastnosti "Stav bazarového zboží" a "Popis stavu bazarového zboží" viditelné v seznamu vblastností na skladové kartě, je potřeba je přidat do kategorií zboží. V seznamu kategorií si vybereme nejvyšší společnou kategorii a na jejím detailu zaklikneme obě vlastnosti, které jsou již v ContOSu automaticky vytvořené:

 

Po uložení se pak tyto vlastnosti objeví na skladové kartě a je možné je vyplňovat.

Tip: Pokud se určité hodnoty vlastností opakují pro více produktů (stav, popis stavu, ale i další), je možné využít hromadné úpravy zboží a nastavit je najednou pro mnoho položek. Popis této hromadných úprav zboží naleznete v sekci: Hromadná změna zboží.

Napojení ContOS kategorií na Zboží.cz kategorie

Aby bylo možné správně napojit kategorie zboží, které máte v ContOSu do kategorií, které jsou definovanné na Zboží.cz, je nutné provést jejích napárování. To se provádí na detailu příslušné ContOS kategorie. Přepneme se na záložku Ostatní nastavení a ze seznamu Zboží.cz vybereme tu kategorii, do které budou produkty z vaší kategorie zařazovány. Položky lze vyhledávat pouhým psaním nebo ručním výběrem.

Konfigurace datového feedu

Datový feed se definuje v nastavení e-shopu na kartě Adresy. Přepneme se na typ adresy zboží a můžeme začít definovat XML feed pro Zboží.cz. Smyslem definice je určit zejména rozsah dat, která budete do srovnávače exportovat. Zvolte tedy Typ adresy Zboží a klikněte na Nová adresa:


Každý feed má svou jedinečnou URL adresu, kterou pak předáváte třetí straně: zpravidla jí uvedete tam, kde bude potřeba zadat URL adresu feedu. Základní definice feedu, který je určený pro srovnávač Zboží.cz vypadá takto:

Url adresa, kterou zadáte do svého profilu na Zboží.cz pak bude vypadat takto: https://www.vas-eshop.cz/sbazar


Filtrování dat

V URL lze specifikovat podmínky, dle kterých se data pro feed vybírají. Vyhledávací podmínky se definují jako querystring.

Kategorie zboží

Nejprve zjistíme ID  kategorie, kterou chceme do feedu zahrnout a to tak, že v číselníku kategorií si zobrazíme detail kategorie a v záhlaví přečteme její ID.

kat=<id>

Kategorií může být více, pak je oddělíme čárkou. Např.  kat=259,262,270

Štítek zboží

Nejprve zjistíme ID  štítku, které mají produkty, jež chceme do feedu zahrnout a to tak, že v číselníku štítků si ID přečteme.

tag=<id>

Kategorií může být více, pak je oddělíme čárkou. Např.  tag=1,2

Rozpětí cen

Parametr p-min představuje minimální cenu a parametr p-max cenu maximální. Rozpětí cen od 100 do 40000 včetně pak bude vypadat takto:

p-min=100&p-max=40000

Vlastnost produktu

Do feedu můžeme filtrovat i produkty s nějakou konkrétní vlastností a její hodnotou. Opět si nejprve z číselníku vlastností zjistíme ID dané vlastnosti.

Parametr pro filtr pak zapíšeme ve tvaru id-vlastnosti=hodnota|id-hodnoty

Hledání

Produkty můžeme také specifikovat řetězcem, dle kterého se mají vyhledat. Zápis, kde vybereme pouze produkty s názvem "Acer", bude vypadat takto:

search=Acer


Tip: Všechny tyto parametry lze kombinovat. Jednotlivé skupiny parametrů oddělujeme znakem &.