Verze 3.1.130.8, datum vydání: 12.1.2021

Tato verze opět přináší další nové funkce, současně vylepšuje ty stávající a také se projevuje vyšším výkonem a menšími systémovými nároky. ContOS je nyní svižnější a více šetří systémové zdroje.

Rychlý přehled

 • Přeceňování zboží: nově zaokrouhlování na tzv. "baťovskou cenu"
 • Přeceňování zboží: možnost vygenerovat cenu, která je platná jen po určité časové období
 • Přeceňování zboží: kontrola, aby výsledná cena neklesla pod minimální prodejní cenu
 • Objednávky: při změně způsobu dopravy a platby se přepočítají také příslušné položky s přihlédnutím jazyka komunikace. 
 • Sestavy: doplnění čísla objednávky (pokud existuje) na sestavy daňových dokladů a sestavy Přehled dokladů;
 • Revize účtenek pro tisk na úzký papír: zmenšení řádků u účtenek 80 a 57cm (menší spotřeba papíru)
 • Nová sestava pro tisk štítků objednávek, vhodná pro organizaci zboží určeného k balení a k expedici
 • Průvodci hromadným zpracováním: na kartě komunikace jsou nyní pro lepší přehlednost vždy aktivní ty záložky pro tisk a e-mail, které obsahují nějakou sestavu nebo šablonu.
 • Focení produktů: možnost hromadně pořizovat fotky pouze k vybraným či vyfiltrovaným produktům,
 • Přepracovaný dialog pro automatické focení, násobné zrychlení konverze fotek a tedy i celého zpracování.
 • Dopravci: nově podpora doručení na adresu u Zásilkovny
 • Výkonnostní a systémové vylepšení aplikace: díky novému vykreslovacímu jádru pro html (html editor) jsme docílili mnohem rychlejšího načítání popisů zboží a rychlejšího otevírání oken i startu aplikace.

Přeceňování zboží

V hromadném přecenění zboží jsme mezi varianty zaokrouhlování přidali i tzv. "baťovskou cenu", tzn. že výsledná částka se zaokrouhluje tak, aby končila devítkou.

Novinkou je také možnost vygenerovat cenu, která je platná jen po určité časové období. Snadno tedy např. dočasně snížíte cenu. Funkce pracuje tak, že k dané nové ceně vždy vygeneruje rovněž cenu původní s datem platnosti, který začíná následujícím dnem, po kterém má nová cena přestat platit.  Znamená to, že po uplynutí platnosti nové ceny se cena vrátí opět na cenu původní.

Striktně kontrolujeme také situaci, když se vlivem přepočtu cen dostane nějaká cena pod minimální prodejní cenu. V takovém případě dané zboží nepřeceníme a uživatel je o této situaci informován.

Objednávky

Při změně způsobu dopravy a platby v hlavičce objednávky se přepočítají také příslušné položky, přičemž se respektuje jazyk komunikace (texty položek platba a doprava jsou vloženy v jazyce, ve kterém byla objednávka vytvořena). Pokud k této situaci dojde, zobrazí se uživateli informační hláška.

Do všech tiskových sestav jako jsou daňové doklady a přehled dokladů jsme doplnili také údaj "číslo objednávky", který slouží jako reference na příslušnou objednávku.

Zrevidovali jsme sestavy účtenek, které se tisknou na pokladních tiskárnách s cílem snížit spotřebu papíru tím, že jsme zmenšili nadbytečné mezery mezi řádky. Týká se to účtenek šířek 80 a 57mm. 

Vytvořili jsme novou sestavu pro tisk "štítků" objednávky, která obsahuje soupis zboží a informace o dopravci a je tak vhodná pro organizaci zboží určeného k balení a k expedici.

Průvodci hromadným zpracováním

Na kartě komunikace jsou nyní pro lepší přehlednost vždy aktivní ty záložky pro tisk a e-mail, které obsahují nějakou sestavu nebo šablonu. Na první pohled tak vidíte, jaká sestava se bude tisknout, či podle jaké šablony se vygeneruje e-mailová zpráva.

Focení produktů

Celý modul pro focení produktů prošel zásadní inovací. Vylepšili jsme jednak jeho design a ovládání a zásadně jej zrychlili. Při importu fotek do úložiště probíhá úprava rozměru obrázku a také úprava jeho orientace. Tyto operace jsou nyní až 10x rychlejší oproti předchozím verzím.

Nově již také existuje možnost hromadně pořizovat fotky pouze k vybraným či vyfiltrovaným produktům.

Dopravci

Přidali jsme podporu pro novou službu Zásilkovny - doručení na adresu. Nyní je možné tuto službu využít při definici vašich způsobů doprav a plateb a zároveň lze tyto údaje exportovat do systému Zásilkovny (modul Expedice).

Výkonnostní a systémové vylepšení aplikace

Došlo ke zbavení se závislosti na starších a dnes již nepodporovaných technologiích. Ve standardní instalaci jsme přešli na vyšší verzi MS SQL Server 2019 Express, který je podporován již pouze na 64 bitových operačních systémech Windows 10 a Windows 8 a všech systémech serverových od verze MS Windows Server 2012 R2. Uživatelé Windows 7 mohou však stále používat jako databázi MS SQL Server 2012.

Nahradili jsme Chromium Embedded Framework, komponentu pro zobrazování html obsahu v aplikaci za MS Edge Webview2, který je a bude součástí systémů Windows 10. Je postaven taktéž na Chromiu, ale umožňuje rychlejší vykreslování při nižších nárocích na paměť zařízení. Díky tomu je celá aplikace mnohem rychlejší. Pokud tato součást ještě není na počítači nainstalována, nainstaluje se automaticky během instalace nebo update ContOSu. 

Nahradili jsme také původní komponentu ImageFactory pro zpracování fotek a začali jsme v aplikaci využívat systémový framework Windows Imaging Component, který díky tomu, že využívá nativní funkce systému Windows pro práci s grafikou je mnohonásobně rychlejší (>10x) a přitom nezatěžuje systém velkými požadavky na paměť a procesor. V této souvislosti jsme také odstranili podporu grafických efektů (černobílá fotka a automatický ořez dle scény), jelikož tyto funkce nejsou využívány. Je mnohem praktičtější tyto efekty realizovat buď již během focení nebo přímo ve specializovaném grafickém programu. 

Optimalizovali jsme způsob načítání produktových fotografií při hromadném focení, nyní se přenáší cca 3x méně dat, což vede opět k dalšímu zrychlení práce s fotkami zejména při jejich nahrávání do cloudu nebo v síti a šetří zároveň kapacitu přenosového pásma.

Optimalizovali jsme načítání dat v seznamu komisních smluv. Došlo ke zrychlení jak při otevření seznamu smluv, tak zejména i při jejich procházení. I smlouvy s mnoha desítkami položek lze tak procházet během zlomku vteřiny.

Ostatní

Veškeré zobrazované informace z hromadných zpracování a různé logy o činnosti aplikace jsou zobrazovány v čistě textovém režimu a díky tomu je možno pohodlně označovat a kopírovat z nich obsah pro další analýzu. V dřívějších verzích jsme pro zobrazení používali html komponentu, která toto neumožňovala.

Při výběru z číselníku států se nyní zobrazují pouze státy s příznakem aktivní, a díky tomu je nabídka přehlednější. Týká se to zejména detailu adres, ať už v adresáři, na různých dokladech a v expedici.