Jaký operační systém pro server?

Pro malé sítě bez vyšších nároků na zabezpečení a s maximálně pěti počítači postačí i systém Microsoft Windows 7 Home Premium. Je však třeba vzít na vědomí, že se nejedná o plnohodnotný serverový systém a jeho provoz nese určitá omezení.

Operační systém Microsoft Windows 7 Professional podporuje sítě do 20 stanic a disponuje lepším zabezpečením jak na úrovni souborového systému, tak uživatelského přístupu.

U obou těchto systémů doporučujeme použít 64 bitovou verzi, která dokáže, na rozdíl od verze 32 bitové, využít více než 3GB operační paměti, která je velmi důležitá pro databázový MS SQL Server. Čím více operační paměti, tím lépe, 4GB jsou rozumným základem.

Pro spolehlivý provoz s kvalitním zabezpečením doporučujeme využít klasický serverový systém, v současnosti MS Windows Server Standard 2008 nebo MS Windows Server Standard 2012. Můžete využít i další služby těchto systémů pro vaši síť, např. řadič domény, SMTP server, FTP server, služby Remote Desktop a Remote App a podobně.

Na trhu jsou dostupné i výhodné komplety značkových serverů, které jsou dodávány společně s licencí operačního systému za výhodnou cenu. Získáte tedy dokonale vyladěný hardware i software, který bude spolehlivě sloužit.

Pokud potřebujete poradit s výběrem vhodného serveru, neváhejte nás kontaktovat.

V současné době je také vhodné zvážit, zda namísto pořizování vlastního fyzického zařízení, nevyužít cloudových služeb. Naše zkušenosti s provozem ContOSu v cloudu jsme shrnuli v tomto článku.