Možnosti instalace

Možností jak ContOS provozovat je celá řada. Od prosté instalace na samostatném notebooku až po nasazení v rozsáhlé síťové infrastruktuře. V případě nejasností ohledně možnosti nasazení ContOSu nás kontaktujte, dokážeme vám navrhnout vhodné řešení.

Samostatný počítač

Nejjednodušší instalace. ContOS i databáze jsou umístěny na jediném počítači.

Lokální síť

ContOS je instalován ve sdílené složce na serveru, na kterém je instalována také databáze. Na ostatních stanicích v síti je pak připojena tato složka a ContOS je spouštěn pomocí zástupce. Toto uspořádání umožňuje velmi snadnou správu a údržbu. Při reinstalaci nebo výměně stanice je potřeba pouze připojit sdílenou složku na serveru.

Databázový server může být také instalovaný na jiném počítači v síti (např. máte vyhrazený databázový server). Databázový server může rovněž být umístěn v datacentru mimo lokální síť a ContOS se k němu může připojovat vzdáleně přes Internet. Toto připojení je velmi bezpečné, v případě odcizení nebo požáru jsou data umístěna mimo provozovnu a krizová situace se jej nedotkne. Vyžaduje to však spolehlivé a rychlé připojení k Internetu.

Propojení více lokálních sítí

Více provozoven (a jejich lokálních sítí) může být připojeno k jediné centrální databázi pomocí Internetu, prostřednictvím VPN (Virtual Private Network). Mohou existovat desítky poboček a stovky počítačů, které mohou společně sdílet jedinou databázi. Tento způsob je vysoce bezpečný a efektivní. Předpokladem je spolehlivé a rychlé připojení k Internetu.

Při vysokých objemech dat a velkých počtech klientských počítačů je potřeba přizpůsobit odpovídajícím způsobem kapacitu serveru a zakoupit některou z vyšších edicí MS SQL Serveru, než standardně dodávanou verzi Express. V těchto případech se na nás neváhejte obrátit, rádi vám v tomto směru poradíme.

Provoz v cloudu

ContOS lze nasadit a provozovat v cloudu. Tento model používání aplikací v současnosti zažívá obrovský boom. Podrobnější představu (včetně výhod a nevýhod) si lze učinit v článku Provoz v cloudu.

Minimální systémové požadavky

Software

  • MS Windows 8 (32/64bit), MS Windows 10, MS Windows 11 a jejich serverové varianty

Tip: Operační systém Microsoft Windows 7 přestal být od ledna 2020 výrobcem podporovaným systémem. ContOS však na těchto systémech stále funguje, nicméně doporučujeme přejít na poslední aktuální verzi Microsoft Windows 10. Víte, že lze stále pohodlně upgradovat počítače s Windows 7? Slouží k tomu nástroj Media Creation Tool, Více informací získáte na stránkách společnosti Microsoft https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10

Hardware

  • Minimální nároky pro provoz Windows 10

Náročnost na hardware není vysoká, je však potřeba brát na zřetel, v jaké konfiguraci bude ContOS nainstalován. Instalace pouze samotného programu bez databáze (klient, např. kasa) je nejméně náročná co se týče požadavků na hardware, není-li zbytí, lze provozovat i na minimální uvedené konfiguraci.

Instalace společně s databází (databázový server MS SQL Server 2017 Express anebo vyšší edice) vyžaduje obvykle silnější počítač: bude tak zajištěn hladký provoz i s velkým množstvím dat. Pro takový případ se doporučuje alespoň 3GB RAM (na 32 bitových systémech) anebo 4GB na 64 bitových systémech. Procesor alespoň Intel DualCore nebo srovnatelný. Doporučuje se také rychlý pevný disk, nejlépe s rozhraním SATA, což moderní běžně prodávané počítače bohatě splňují.

Co je potřeba vědět před nasazením aplikace

Bude-li ContOS používat více zaměstnanců, je vhodné jim vytvořit uživatelské účty a nastavit k nim vhodná oprávnění. Zamezíte tak nechtěným ale i úmyslným změnám v datech a zvýšíte úroveň zabezpečení Vašeho podnikání.

V případě použití pokladní tiskárny je vhodné na každé stanici provést její přiřazení (jedná se o tzv. místní parametr, který může být odlišný pro každý počítač).

V dalším kroku bude vhodné rozmyslet si jak budete číslovat doklady a smlouvy: v číselníku Číselné řady toto lze nastavit.

Bude vhodné zrevidovat obchodní či smluvní podmínky, které budete chtít mít jako součást smluv nebo dokladů a jejich znění doplnit v nastavení aplikace.

Bude vhodné ujasnit si, do jakých kategorií budete chtít třídit skladové karty. Každé kategorii můžete totiž přiřadit různé vlastnosti (dodatečné, rozšiřující informace), které budete moci na skladových kartách vyplňovat a tyto dále využívat na smlouvách a při dalších operacích, popř. při exportech na e-shop a podobně.

Kategorie mohou být členěny do libovolných úrovní, podobně jako tomu bývá zvykem na e-shopu v katalogu zboží.

Budete-li chtít Vašim zákazníkům zasílat emailové zprávy (avíza o vyřízených objednávkách, odesílání smluv a dokumentů elektronickou poštou), je důležité nastavit v parametrech také správně e-mailový účet pro odesílání.

Budete-li používat ContOS na více stanovištích, kde budete mít rovněž kasu, bude vhodné rozmyslet si nadefinování dalších pokladen a jejich vhodného pojmenování.

První spuštění

Po instalaci je k dispozici spouštěcí ikona na ploše anebo v nabídce Start. Při prvním spuštění probíhají některé poinstalační operace a proto tento proces může trvat déle, než obvykle.

Pro přihlášení je v tomto okamžiku k dispozici pouze jediný uživatel – admin, který má nejvyšší oprávnění. Jeho výchozí heslo je „admin“ a je doporučeno jej co nejdříve změnit. Dokud nenastavíte jiné než výchozí heslo, bude na tuto skutečnost program vždy po spuštění upozorňovat.

Po prvním přihlášení je potřeba ContOS aktivovat. Aktivace je nutná pro správnou funkci celé aplikace. Nejjednodušší způsob je on-line aktivace přes Internet, pokud však Váš počítač není připojen, je možno provést také off-line aktivaci.

Po úspěšné aktivaci je potřeba nastavit základní parametry a zkontrolovat konfiguraci systému.

Dodávka komplexního řešení na klíč

Společnost TT Software, s.r.o., která obchodní systém ContOS vyvíjí a implementuje, dodává také řešení na klíč, které spočívá v analýze potřeb zákazníka, návrhu implementace a dodávky potřebného vybavení s předinstalovaným systémem.

V případě, že zákazník již vlastní potřebnou techniku, nabízíme asistovanou instalaci a uvedení do provozu pomocí dálkové správy (TeamViewer).