Platební brána GP webpay

Platební brána umožňuje vašim zákazníkům platit v e-shopu platební kartou. Tento článek popisuje nastavení platební brány GP webpay.

Ještě než začneme cokoli konfigurovat v aplikaci, musíme nejprve učinit následující kroky:

1. Výběr banky, která GP webpay poskytuje

GP webpay podporují v současnosti tyto banky. Kliknutím na odkaz přejdete na stránky konkrétní banky, kde si lze vyžádat konkrétní informace:

Každá banka nabízí jiné podmínky a ceny za využívání této služby, je proto nutné nejprve banku oslovit, dát jí informace o vašem e-shopu a seznámit se s konkrétní nabídkou. Kliknutím na na 

2. Smlouva s bankou

S bankou následně uzavřete smlouvu o akceptaci platebních karet. 

Tip: Pokud uvažujete o tom, že budete ve svém e-shopu přijímat platby i v cizích měnách (ContOS multiměnovost podporuje), informujte o tom svou banku. GP webpay podporuje celou řadu cizích měn a zákazníkům ze zahraničí dokáže také automaticky přizpůsobit jazyk platební brány.

3. Konfigurace portálu GP Webpay

 • Po uzavření smlouvy s bankou automaticky obdržíte od GP Webpay přístup do testovacího prostředí portálu GP Webpay. V něm lze nastavit další parametry a chování platební brány. Věnujte pozornost zejména těmto  položkám:
 • Číslo e-shopu (zákaznické číslo) - každý z vašich e-shopů vedených v rámci platební brány GP Webpay má své jedinečné identifikační číslo.
 • Privátní klíč - pro zabezpečenou komunikaci e-shopu s platební bránou je potřeba vygenerovat privátní klíč. Privátní klíč má podobu souboru s příponou .key. Po vygenerování je nutné privátní klíč v portálu GP Webpay přiřadit k e-shopu.
 • Heslo k privátnímu klíči - v procesu vytváření privátního klíče budete zadávat heslo. Toto heslo budeme potřebovat, abychom byli schopni privátní klíč použít.

Doporučený postup

 1. Přihlaste se do testovacího portálu GP Webpay za pomoci údajů, které jste od nich obdrželi e-mailem.
 2. Tlačítko E-shopy, zkontrolujte obecná nastavení - stačí ponechat ve výchozím stavu.
 3. Tlačítko Správa klíčů - zde si vytvoříte privátní klíč a nastavíte jeho heslo. 
  • Uložení privátního klíče na disk do složky (soubor gpwebpay-pvk.key)
  • Stisknout Vložit pro vložení privátního klíče - vyberte soubor s privátním klíčem a zadejte jeho heslo. Na váš kontaktní e-mail dorazí ověřovací kód a po jeho zadání se oba klíče spárují.

Upozornění na testovací provoz. Platební brána je ve výchozím stavu nastavena do testovacího provozu, který slouží k otestování celého procesu on-line platby. Znamená to, že provedené platby v tomto okamžiku ještě nebudou zpracovány bankou. Po otestování správné funkce a seznámení se s tím, jak jsou platby v portálu GP Webpay zpracovávány, stačí oznámit GP Webpay, že máte vše nastaveno a požádáte o přepnutí do produkčního prostředí. Podle našich zkušeností může samotné přepnutí trvat i několik dnů.

4. Nastavení v ContOSu

V tomto kroku zadáme získané údaje do aplikace a nakonfigurujeme e-shop tak, aby správně komunikoval s platební bránou. 

Přepneme se do nastavení e-shopu (záložka Nastavení a servis/Nastavení e-shopu) a klikneme na záložku Dopravy a platby. V dolní části překlikneme na záložku Platební brána.

Obr. 1 - Nastavení platební brány v aplikaci.

Obr. 1 - Nastavení platební brány v aplikaci.

Jednotlivé parametry nastavíme podle obrázku takto:

1 - Jako typ platební brány zvolíme "GP webpay"

2 - Testovací režim zaškrtneme v případě, že ještě nemáme bránu přepnutou do produkční (ostré) verze. V běžném provozu musí být tento příznak odškrtnutý.

3 - Zákaznické číslo. Jedná se o označení e-shopu, který je s danou bránou spojen. Tento údaj získáte po přihlášení do Portálu GP webpay.

4 - Označení je text, který se objeví v sekci Detaily platby, a který slouží k lepší identifikaci toho, že zákazník platí za objednávku daného e-shopu. Viz obrázek níže.

5 - Zákaznický certifikát. Umístění souboru s privátním certifikátem, který jste si vygenerovali v zákaznickém portálu GP webpay. 

6 - Heslo k certifikátu. Heslo, které jste si zvolili v průběhu generování certifikátu na portálu GP webpay.

7 - Automaticky založit úhradu. Pokud ContOS stáhne objednávku, která byla zaplacena platební kartou, pak k takové objednávce umí okamžitě vytvořit příslušnou úhradu na vybraný bankovní účet. Je třeba si uvědomit, že platby kartou jsou na váš bankovní účet připisovány až s několikadenním zpožděním a ani nemusí být připsány ve stejné výši jako je cena objednávky (někdy jsou už z částky strženy poplatky nebo jsou tyto částky kumulovány za více objednávek).

Obr. 2 - Platební brána GP webpay.

Obr. 2 - Platební brána GP webpay.

5. Nahrání certifikátu na e-shop

V okamžiku, kdy máme doplněné parametry on-line platby v e-shopu, je potřeba nahrát privátní certifikát na e-shop. K tomu slouží volby ve správě e-shopu v menu Akce: Nahrát certifikát platební brány na e-shop.

Obr. 3 - Nahrání certifikátu na e-shop.

Obr. 3 - Nahrání certifikátu na e-shop.

6. Doplnění platby on-line do způsobů dopravy a platby

Aby se možnost platby on-line objevila také v košíku na e-shopu, je potřeba doplnit jej mezi platební metody u konkrétní dopravy. V nastavení e-shopu klikněte na spodní záložku Dopravy a platby a tam můžete jednotlivé způsoby dopravy doplnit.

Podrobně je vše popsáno v samostatném článku Doprava a platby.

Obr. 4 - Platba on-line v e-shopu.

Obr. 4 - Platba on-line v e-shopu.